Posted on / by Barbara Stawarz / in Foto

Maroko

ZAKWATEROWANIE
W Maroku najlepszym miejscem do spania są Riady. Tradycyjne marokańskie domy, których centrum i sercem są bajeczne patia. Jeśli nie z basenem, to przynajmniej z fontanną. Śniadanie w riadach jest w typowo francuskim stylu – petit dejeuner – czyli kawa, sok, słodkie rogaliki, czasami naleśniki.

JEDZENIE
Kuchnia marokańska to prawdziwe bogactwo smaków. Najsłynniejszy jest tażin – potrawki duszone w stożkowym naczyniu. Zjemy jagnięcinę z morelami, wołowinę z pigwami i migdałami, kaszę kuskus z warzywami i kurczakiem, a nawet wielbłąda.

Najlepsze, świeże i najtańsze jedzenie dostaniemy wieczorem na placu Dżemaa el-Fna w Marakeszu. Atmosfera placu wieczorami jest niesamowita, ale warto również zajrzeć tu w południe na szklankę pysznego soku pomarańczowego.

TRANSPORT
Podróżowanie po Maroku jest łatwe i mamy wiele możliwości. Z Marrakeszu do Agadiru regularnie kursują autobusy. Na dłuższą drogę, np. z Marrakeszu do Fez lepiej wybrać pociąg (www.oncf.com). Wypady na pustynię organizowane są przez marokańskie agencje, ale możemy wypożyczyć też samochód i przejechać cały kraj. Wypróbowałam wszystkie sposoby, łącznie z powrotem z Imlil do Marrakeszu taksówką w deszczową noc z szalonym kierowcą i wszystkie się bardzo dobrze sprawdziły.

PIENIĄDZE
Marokańska waluta do dirham (Dr). Z bankomatami i kantorami nie ma problemów. Warto jednak pamiętać o zachowywaniu potwierdzeń z kantorów, aby na koniec podróży nie mieć problemu z wymianą waluty przy wyjeździe z Maroka, a to jest obowiązkowe. Kursy zazwyczaj na lotniskach są niekorzystne.

[FinalTilesGallery id=”4″]

MOJE MAROKAŃSKIE TOP 8

1. Jebel Toubkal – trekking na najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego to dla miłośników gór prawdziwa uczta. Szczyt można zdobywać cały rok, ale zimą trzeba liczyć się z nocowaniem w zimnym schronisku (temperatura ujemna), a później z dużym mrozem w czasie wspinaczki. Konieczne są również raki i czekan.

2. Hammam – skorzystanie z prawdziwej marokańskiej łaźni, szczególnie kiedy zwiedzamy kraj zimą, to doskonałe zwieńczenie dnia.

3. Marrakesz i plac Dżemaa el-Fna wieczorem – poezja smaków, zapachów, dźwięków.

4. Merzuga – jak mawia przysłowie nie widział gwiazd ten, kto nie spał na pustyni. Sahara jest doskonałym miejscem do podziwiania gwiazd.

5. Mirleft – jeśli interesuje nas mniej komercyjna strona Maroka, to udanie się samochodem wzdłuż wybrzeża do Mirleftu jest doskonałym pomysłem. Podziwianie dzikiego oceanu czy przechadzających się wielbłądów to niezapomniane widoki. Kilka kilometrów przed Mirleftem, tuż przy głównej drodze, pośrodku niczego, znajdziemy niesamowite miejsce prowadzone przez francuskie małżeństwo – http://www.untheauboutdumonde.com/.

6. Fez – miasto zadziwiające, piękne i przerażające. Warto zwiedzać z przewodnikiem, bo bywa niebezpieczne. Na przewodników lepiej jednak też uważać i od razu ustalać cenę za usługi oprowadzenia po labiryntach miasta.

7. Suk – marokańskie bazary, czyli suki, to dopiero labirynty. Kupimy tu oryginalną biżuterię, skóry, dodatki do domu, ubrania, jedzenie… dosłownie wszystko!

8. Dolina Dades i Wąwóz Todra – przepiękne góry, beduińskie wioski, malownicze krajobrazy

Tags:

Dodaj komentarz